niejedna z jedną 2009

Kalendarz Niejedna z Jedną 2009 to pomysł autorstwa Doroty Kiałki i Kamili Żurawskiej. Dorotka jest amazonką, która straciła pierś mając 31 lat. To dlatego właśnie temat młodych amazonek stał się jej bliski.

Zainspirowana kalendarzem mojego projektu, przedstawiającym kobiety po mastektomii, postanowiła poprosić młode amazonki, aby pozowały do II edycji kalendarza amazonek: Amazonki Young - Niejedna z Jedną 2009. Do projektu postanowiła zaprosić 12 różnych fotografek, aby każda z nich zrobiła sesję jednej z amazonek. Ja pracowałam z Joasią i jej dwiema córkami - Martą i Mileną. Całkiem nieoczekiwanie oprócz zdjęć do projektu Niejedna z Jedną powstał osobny projekt zatutułowany Córki Amazonki.

Joasia
Zaproszenie Doroty do pozowania do kalendarza było dla mnie początkowo odskocznią od choroby i tego, co ze sobą niosła. Stało się swoistą misją niesienia pomocy tym, którzy nie radzą sobie z rakiem piersi zbyt dobrze. Wzięcie udziału w projekcie pozwoliło mi nabrać dystansu do samej siebie oraz odnaleźć w chorobie jakiś sens i cel. Chciałam też, by moje córki nie kojarzyły mojej choroby tylko z cierpieniem i strachem. Kalendarz stał się dla nas przygodą, która nadal trwa. Pozując nago przed obiektywem czułam się trochę nieswojo, ale nie pokazałam niczego więcej, niż wymagał tego projekt. Poza tym liczył się cel. Myślę, że został on osiągnięty i jestem dumna, że mogłam uczestniczyć w projekcie razem z moimi córeczkami.